Allı Turna – Flamingolar

(Balıkesir, Bursa, Bolu, Nevşehir, Kayseri, Niğde, Konya)

2018-17-05
Flamingo (allı turna); uzun ve kıvrık boynu, kırmızı-pembe-beyaz renkleri, uzun bacakları ve iri gövdesi ile Anadolu’da türkülere konu olmuş sevimli bir tür. Biz yaban hayat fotoğrafçıları için ise fotoğraflanması her zaman çok keyifli olan fotojenik bir kuş. Ülkemizde tuzlu ve sodalı iç göllerde görülebilen flamingolar sayıca en çok Tuz Gölü, Gediz Deltası, Düden Gölü ve Erçek Gölü’nde görülüyorlar. Kaybolmadan Keşfet sloganı ile çıktığım yolculukta 4. rotam üzerinde sayıca her yıl ortalama 3.000 civarında flamingonun geldiği Düden Gölü de bulunuyor. Düden Gölü Konya’nın Kulu ilçesi sınırlarında derin olmayan tuzlu ve sodalı bir göl. Her yıl mevsim geçişlerinde mutlaka gittiğim bu göl bozkırın ortasında bir vaha gibi. 

Gölün konumu (belki de doğa fotoğrafçılığının cilvesi) gereği, sabah erken saatlerde ve özellikle güneşin batmasına yakın saatlerde ışık, fotoğraf çekimi için ideal oluyor. Flamingolar burada insanlar tarafından pek rahatsız edilmedikleri için, yaz aylarını sakin bir şekilde bu civarda geçiriyorlar. Ortam şartlarının uygun olmaması nedeniyle, Tuz Gölü ve Gediz Deltası’nın aksine, flamingolar bu bölgede üreyemiyorlar. 

Mitsubishi L200 sayesinde, göle batma korkusu olmadan göl kenarına istediğim kadar yaklaşabiliyor ve flamingoları ürkütmeden araç içerisinden konforlu bir şekilde çekim yapabiliyorum. Kulu, kuş fotoğrafçılarının özellikle tercih ettiği bir bölge. İlçenin doğusunda Düden Gölü, batısında ise Kozanlı beldesinde Gök Gölü bulunuyor. Gök Gölü sazlıklarla çevrili ve besin açısından zengin olduğu için, daha fazla sayıda kuş türünü çekmeyi başarıyor. 

Sabah erken saatlerde Düden Gölü’nde flamingoları fotoğraflayıp öğleden sonra Gök Göl’e geçiyorum. Bahar mevsiminin sonu olmasına rağmen kuşlar hala telaşlı. Tek tük yuva yapmaya çalışanlar olsa da birçok tür yavrularını büyütme telaşında. Göl içerisinde özellikle bahrilerin ve sakarmekelerin yavrularını görmek mümkün. Bu alan geçtiğimiz kış avlanmaya açıldığı için maalesef önceki yıllardaki kadar kaz yavrusu göremiyorum. Ülkemizde görülen tüm balıkçıl türlerini ve birçok kıyı kuşunu Gök Göl’de görmek mümkün. Burası, yırtıcılardan ötücülere kadar uzanan pek çok türü fotoğraflamak ve doğa ile baş başa vakit geçirmek için eşsiz bir alan. Gölün etrafı çayırlık alanlar ile çevrili ve burada çok sevimli bir tür olan Anadolu Yer Sincabı (Gelengi) gözlemlemek mümkün. Devamlı çekim yaptığım bu alanda hedef türleri bulmak ve fotoğraflamakta sorun yaşamadığım için bu güzel bölgede sadece iki gün geçiriyorum. Sonrasında ise Kayseri Sultan Sazlığı ve Niğde Aladağlar zirvesine doğru yola koyuluyorum… Sultan Sazlığı ve Aladağlar hep gitmek istediğim ama bir türlü gidemediğim yerlerdendi. Sponsorum Temsa Motorlu Araçlar’ın bana sağladığı Mitsubishi L200 ile, bu 2 noktaya da gitme şansı yakaladım. Sazlık ve Aladağlar maceram bir sonraki blog yazımda…